Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €70 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Aladin - Epox 360 - Blue Sky - Flat

€ 79.90*

% € 129.90* (38.49% saved)
Content: 1
Model
Quantity
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
pcs.
Product number: PIP-ALADIN-EPOX-360-BLUE-SKY-FLAT

Delivery Time 1-3 working days

The Aladin - EPOX 360 - Blue Sky - Flat is a high-quality, compact hookah with a height of 36 cm. It combines the materials stainless steel, epoxy resin, and solid glass to create a stable and visually appealing product. Particularly noteworthy are the 9 blow-off options, which provide you with a great deal of design freedom through the three stainless steel rings and epoxy resin sleeve. The color of the stainless steel is silver, and the clear glass stands out for its unique character, as each piece is a one-of-a-kind.

9 Blow-Off Options for Maximum Versatility

With the Aladin - EPOX 360 - Blue Sky - Flat, you have nine different blow-off options available, making the smoking experience visually more exciting. Here are the options:

  • On the tray upwards (Version 1 and 2)
  • Between the trays
  • Under the tray to the side or downwards (Version 1 and 2)
  • Above the base to the side or downwards
  • From the base upwards (without sleeve)

An adjustable diffuser also allows for individually adjustable airflow, while the screw cap securely connects the hookah. This model features a Closed Chamber System, which makes venting particularly easy for you.

Convenient Equipment in Complete Set

The EPOX 360 comes as a complete set, so you can start smoking right away. It includes:

  • 1 x Optimus Eco Bowl and 1 x Mockingbird Heat Management Device
  • 1 x Silicone Hose with Aluminum Mouthpiece
  • 1 x detachable diffuser
  • 3 x stainless steel rings for blow-offs
  • 18/8 hose adapter and hose connector
  • 1 x glass, 1 x tray, 1 x blow-off tray
  • 16 valve balls (including spares) and a protective ball ring

The vaping experience is enhanced by the high-quality components, such as the high-quality stainless steel and solid glass. A practical extra: with the optional stem bowl adapter, you can use the hookah with all common stem bowls.

Design and Individuality

The Aladin - EPOX 360 - Blue Sky - Flat impresses not only with functionality but also with its appearance. The epoxy resin sleeve, designed with holes, elegantly contrasts with the silver-colored stainless steel – making each hookah a unique piece. Small air bubbles may appear in the glass, but they do not affect functionality and are not a reason for complaint. The mix of solid and aesthetic components makes this hookah highly attractive for both beginners and advanced users.

  • Model: Aladin - EPOX 360 - Blue Sky - Flat
  • Material: Stainless Steel, Epoxy Resin, Glass
  • Blow-Off Options: 9 different possibilities
  • Scope of Delivery: Complete set with extensive accessories
  • Dimensions: Height 36 cm
  • Accessories: Hose set, Head set, Diffuser, Heat Management Device

Aladin

Aladin is a hookah brand from Germany backed by BIGG Products GmbH. The range covers hookahs made of stainless steel, aluminium and epoxy resin, spare parts and charcoal made from coconut shells.

The Aladin series compared

SeriesMaterialHallmark
MVPStainless steelstems such as the MVP360 or A36, plus the MVP460 Gastro for continuous use in bars
EpoxStainless steel with epoxy resinstems with cast epoxy elements, plain (Flat) or patterned (Pattern), as 360 or 540
AluxAluminiumlightweight models such as M2, M5 and M8
2GoStainless steel and glasscompact devices with a low overall height for travelling

Many models work as a Closed Chamber System (CCS): the stem seals the glass base tightly, so air can only travel through the downstem and the water. A diffuser on the downstem splits the smoke into fine bubbles and makes the draw quieter.

  • CCS
    sealed chamber between stem and base
  • 18/8 joint
    mount for bowl and hose adapters
  • Diffuser
    downstem end for finer bubbles
  • 1, 2 or 4
    hose ports depending on the model
  • Click, plug-in, thread
    closure types across the series

Aladin Coco and spare parts

Aladin Coco is natural charcoal made from coconut shells from Indonesia in a 1 kg pack. For existing devices there are spare parts such as adapters for the 18/8 joint, which also take a molasses catcher.

Which bowls fit an Aladin?

The bowl mount is an 18/8 joint with an adapter. Common bowls of standard size sit on it.

How do MVP, Epox and Alux differ?

Mainly in the material: MVP is pure stainless steel, Epox combines stainless steel with epoxy resin, Alux relies on aluminium and is therefore lighter.

Can I connect several hoses?

Depending on the model the stem has one, two or four ports.

What is Aladin Coco made of?

Pressed coconut shells, packed as natural charcoal in a 1 kg bag.

Manufacturer

Aladin e.K. (Alaa el Din Kotb Aladin e.K.)
Schossbergstraße 22
65201 Wiesbaden
Germany
Owner: Jonas Kotb
Legal form: Sole proprietorship (e.K.)
Phone: +49 611 95008810
Email: info@aladin-shishashop.de

Responsible Person

Aladin e.K.
Schossbergstraße 22
65201 Wiesbaden
Germany
Phone: +49 611 95008810
Email: info@aladin-shishashop.de

Base system: Closed Chamber System (CCS)
Blow Off System: Yes
Color: Silver
Downstem: Diffuser
Glass: Blue
Hose Connector: 18/8 Ground Adapter Connector
Hose connections: 1
Locking System: Threaded System
Molasses Catcher: 18/8 Ground Connector Adapter
Material: Aluminum, Epoxy Resin, Glass

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Matching Products

Matching Products

-8%
%
CharCoal Basket - Small
SALE € 11.90* € 12.90*(7.75% saved)
AO - Blazer 1000W - Coal Lighter
€ 24.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
AO - Blazer T - Coal Igniter - 500W
€ 24.90*

Average rating of 4 out of 5 stars

Sold Out!
-33%
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Popo - Phunnel - Blue Bubble
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

New
-33%
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Popo - Phunnel - Lima Sol
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

-33%
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Popo - Phunnel - Sun Juan
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
-31%
Hot
%
Koka Koal - 27 mm - 1 kg
SALE € 4.50* € 6.50*(30.77% saved)

Average rating of 5 out of 5 stars

Hookain - Green Lean - 200g
€ 27.90* (€ 139.50 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Hot
Hookain - Spized Lean - 200g
€ 27.90* (€ 139.50 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Hot
Hookain - Wiwi - 200g
€ 27.90* (€ 139.50 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
-14%
%
Cocozilla - Natural charcoal - C26 - 1 kg
SALE € 5.90* € 6.90*(14.49% saved)
Moze - Rocket - Shisha Cleaner
€ 7.90* (€ 31.60 / 1 l)
-61%
%
Two Face - Cleaning Beads
SALE € 5.00* € 12.90*(61.24% saved)