Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €70 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Darkside - Forest Shake - 120 g

€ 24.99*

Content: 0.12 kg (€ 208.25* / 1 kg)
  • Aroma:
    Strawberry
    Blueberry
    Raspberry
Flavor
Quantity
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
pcs.
Product number: DE-T-DRKSD-120-FRST-SHAKE

Delivery Time 1-3 working days

Darkside Forest Shake 120 g Darkblend Shisha Tobacco combines the intense flavors of fresh forest berries into a balanced, authentic blend. In this variety, juicy blueberries, aromatic raspberries, and sweet strawberries meet a strong Burley-Darkblend, which rounds off the berry profile with its richness and depth. The variety comes from the exclusive Darkside SHAKE series, known for carefully crafted compositions that reflect natural flavor diversity from around the world. With a nicotine strength ranging from light to medium, the smoke remains pleasant, making this tobacco suitable for both beginners and experienced connoisseurs.

What sets Darkside Forest Shake 120 g Tobacco apart?

Darkside Forest Shake represents a masterful balance between sweetness, fruitiness, and slight acidity. The blueberry forms the aromatic foundation with a sweet-fruity depth, while the raspberry brings lightness with its lively, slightly acidic note. The strawberry provides a mild, natural finish and gives the blend a rounded character. The fine structure and balanced ratio of flavors make this Darkblend Shisha Tobacco a variety that unfolds its intensity evenly. The tobacco releases a full aroma in the head and remains pleasantly smokable – ideal for long sessions and flavor-intensive blends.

What is the composition and structure of the Forest Shake Darkblend Shisha Tobacco?

The base of the Darkside Forest Shake is a strong Burley tobacco, also known as Darkblend. This type of tobacco, with its natural nicotine content and dense structure, provides a full smoke volume and a stable flavor. Combined with the berry flavoring, a tobacco is created that lies in taste between slightly sweet and fruity-sour. The tobacco is produced in Russia, where Darkside processes its products according to strict quality standards. With a medium nicotine strength, the blend is suitable for both experienced hookah smokers and users who prefer natural fruit flavors. It is recommended to use it in a multi-hole head or phunnel with a Heat Management Device (HMD) to bring out the flavors evenly.

Why Forest Shake belongs to Darkside's SHAKE series

The Darkside SHAKE series stands for creative blends that combine international fruits and flavor profiles. The Forest Shake represents the character of fresh forest fruits with its berry composition. Darkside uses only high-quality, controlled ingredients. The flavor profile is berry, fruity, sweet, and slightly acidic, giving the tobacco a natural balance. The full body of the Burley tobacco carries the flavors without overpowering them. Thus, the Forest Shake offers a modern flavor profile that is perfect for lovers of authentic fruit blends.

  • Flavor: Blueberry, Raspberry, Strawberry (Forest Berries)
  • Base Tobacco: Darkblend (Burley)
  • Content: 120 g
  • Country of Origin: Russia
  • Flavor Profile: Berry, Fruity, Sweet, Slightly acidic
  • Nicotine Strength: Light to Medium
  • Compatibility: Phunnel or Multi-hole head with HMD

Darkside

Darkside is a brand from Russia offering hookahs, stems, bowls and accessories. The devices are made of stainless steel and built around click and plug-in systems that let you swap parts quickly.

Darkside hookahs and accessories

Stems such as the Neo have a blow-off system and a plug-in hose port. The Intro set brings stem, base, hose and bowl together. There is also the Darkside bowl, the reusable D-Click mouthpiece, molasses catchers, bowl-packing mats and stainless steel HMDs.

  • Stainless steel
    material of the stems and HMDs
  • Blow-off system
    clearing through a valve
  • Click system
    quick connection of the parts
  • Standard
    HMD fit on common bowls

Do Darkside HMDs fit other bowls?

Yes, the HMDs have a standard fit and sit on common bowls with a regular rim.

What is the D-Click?

A reusable mouthpiece that clicks onto the hose and comes off for cleaning.

Does the Neo have a blow-off system?

Yes. Excess smoke is cleared through the valve on the stem.

Darkside hookah tobacco

Darkside tobacco is based on dark leaf (Dark Leaf, Burley) and comes in the Core, Shake, Xperience and Starline lines. Flavours range from berries such as raspberry and blueberry to strawberry and guava, grapefruit and pineapple, often with a cold note.

Dark tobacco needs more heat than pale Virginia tobacco. A bowl therefore holds more weight of it; the capacity per bowl is listed on the bowls as the Dark Leaf value.

Which bowl suits Darkside tobacco?

Bowls with enough capacity for Dark Leaf. The Dark Leaf value on the bowl shows how many grams fit.

What is the difference between Core and Shake?

They are two Darkside lines with their own flavours. The product name shows which line a flavour belongs to.

Is Darkside tobacco Dark Leaf?

Yes, the blends are based on dark tobacco such as Burley and Dark Leaf.

Manufacturer

Darkside Tobacco
LLC Darkside
Moscow, Russian Federation
Email: info@darksidehookah.com
Website: www.darksidehookah.com

Responsible Person / Importer (Germany)

Melius GmbH (NewTobacco)
Stefan-George-Ring 2
81929 Munich
Germany
Email: mail@newtobacco.de
Managing Director: Nikolajs Zamislajevs

Age Rating: 18+
Aroma: Blueberry, Raspberry, Strawberry
Flavor: Fruity, Sweet, especially intense
Nicotine Content: 240 mg
Origin: Russia
Tobacco Type: Burley, Dark Blend, Dark Leaf

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Pick & Mix

Pick & Mix

Sold Out!
Darkside - Core - Hny Dust - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Supernova - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Wild Forest - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Space Ichi - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Darkside - Core - Acot - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - B Monster - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Needls - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Red T - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Tear - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Genesis RSP - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Goal - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Gyawa Rebel - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Hola - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Kalle Grap - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Lm Blast - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Barvy O - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Blacktorrent - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Blue Blast - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Cosmos - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Darksupra - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)
Sold Out!
Darkside - Core - Falling Star - 25 g
€ 4.99* (€ 199.60 / 1 kg)

Compatible With

Compatible With

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Kafae
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Velvet
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

New
-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Candy
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

Sold Out!
-17%
Hot
%
Shroom - Phunnel - Flow
Variants from € 22.40*
SALE € 24.90* € 29.90*(16.72% saved)