Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €70 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Darkside - Nordic Shake - 120 g

€ 24.99*

Content: 0.12 kg (€ 208.25* / 1 kg)
  • Aroma:
    Pear
    Mango
    Menthol
Flavor
Quantity
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
pcs.
Product number: DE-T-DRKSD-120-NORDIC-SHAKE

Delivery Time 1-3 working days

Darkside Nordic Shake 120 g shisha tobacco combines the delicate sweetness of pear with the exotic tartness of ripe mango, finishing with a cool menthol note on a robust Burley base. Each draw delivers a balanced blend of fruity indulgence and refreshing chill, making your hookah session truly special.

Features of Darkside Nordic Shake 120 g Shisha Tobacco

This hookah tobacco from Russia uses carefully fermented Burley leaves for dense smoke and consistent performance. Nordic Shake impresses with long-lasting pear and mango flavors that receive a pleasant cooling effect from the menthol. The convenient 120 g tin is airtight to preserve full aroma. Free from artificial additives, this tobacco offers a pure taste experience.

About the Darkside Shake Series

The Darkside Shake line stands for creative flavor mixes and top quality. Each variety undergoes over 200 hours of development to achieve the perfect harmony of tobacco and aromas. Whether you’re a beginner or a connoisseur, Nordic Shake delivers consistently intense nuances and a premium smoking experience.

Darkside

Darkside is a brand from Russia offering hookahs, stems, bowls and accessories. The devices are made of stainless steel and built around click and plug-in systems that let you swap parts quickly.

Darkside hookahs and accessories

Stems such as the Neo have a blow-off system and a plug-in hose port. The Intro set brings stem, base, hose and bowl together. There is also the Darkside bowl, the reusable D-Click mouthpiece, molasses catchers, bowl-packing mats and stainless steel HMDs.

  • Stainless steel
    material of the stems and HMDs
  • Blow-off system
    clearing through a valve
  • Click system
    quick connection of the parts
  • Standard
    HMD fit on common bowls

Do Darkside HMDs fit other bowls?

Yes, the HMDs have a standard fit and sit on common bowls with a regular rim.

What is the D-Click?

A reusable mouthpiece that clicks onto the hose and comes off for cleaning.

Does the Neo have a blow-off system?

Yes. Excess smoke is cleared through the valve on the stem.

Darkside hookah tobacco

Darkside tobacco is based on dark leaf (Dark Leaf, Burley) and comes in the Core, Shake, Xperience and Starline lines. Flavours range from berries such as raspberry and blueberry to strawberry and guava, grapefruit and pineapple, often with a cold note.

Dark tobacco needs more heat than pale Virginia tobacco. A bowl therefore holds more weight of it; the capacity per bowl is listed on the bowls as the Dark Leaf value.

Which bowl suits Darkside tobacco?

Bowls with enough capacity for Dark Leaf. The Dark Leaf value on the bowl shows how many grams fit.

What is the difference between Core and Shake?

They are two Darkside lines with their own flavours. The product name shows which line a flavour belongs to.

Is Darkside tobacco Dark Leaf?

Yes, the blends are based on dark tobacco such as Burley and Dark Leaf.

Manufacturer

Darkside Tobacco
LLC Darkside
Moscow, Russian Federation
Email: info@darksidehookah.com
Website: www.darksidehookah.com

Responsible Person / Importer (Germany)

Melius GmbH (NewTobacco)
Stefan-George-Ring 2
81929 Munich
Germany
Email: mail@newtobacco.de
Managing Director: Nikolajs Zamislajevs

Age Rating: 18+
Aroma: Mango, Menthol, Pear
Flavor: especially intense
Nicotine Content: 240 mg
Origin: Russia
Tobacco Type: Burley, Dark Blend, Dark Leaf

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Pick & Mix

Pick & Mix

New
Hot
Darkside - Venice Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
New
Hot
Darkside - Peak Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
Hot
Darkside - Persian Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
Hot
Darkside - Tahiti Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
New
Hot
Darkside - Bali Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
Hot
Darkside - Latin Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
Hot
Darkside - Liberty Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
New
Hot
Darkside - Atlantik Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)