Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €70 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Darkside - Xperience - Mschni - 100 g

€ 24.90*

Content: 0.1 kg (€ 249.00* / 1 kg)
Flavor
Quantity
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
pcs.
Product number: DE-T-DRKSD-100-XPERIENCE-MSCHNI

Delivery Time 1-3 working days

The Darkside Xperience Mschni 100g is a shisha tobacco from Darkside's Xperience line, which works exclusively with newly developed flavourings and draws its ideas from scenes such as drifting and street art. Mschni is built around a bar classic: bold cherry joins the elegant, slightly bitter character of Martini. The cherry gives the bowl a round, fruity-sweet base, while the Martini note adds a fine liqueur nuance and keeps the profile light. The result recalls a sweet-tart maraschino cherry liqueur – fruity, with depth and a subtle boozy undertone, without becoming heavy. The Burley-Virginia blend carries the flavour evenly through the session and delivers smooth smoke without harshness. With 100g of content and a medium nicotine level, Mschni suits anyone who enjoys cocktail profiles and wants a cherry with a grown-up twist.

What does the Darkside Xperience line stand for?

The Darkside Xperience line relies on purpose-built flavourings that you will not find in the classic Darkside ranges. Each variety tells its own story from the lifestyle world beyond shisha. Mschni takes this idea to the cocktail bar: instead of pure fruit, a drink profile in which cherry and Martini play together. It works on its own and also mixes well with other Xperience varieties, for example fruity berry profiles. The key product features at a glance:

  • Flavour: Cherry and Martini
  • Flavour profile: Fruity, sweet-tart, liqueur-like
  • Nicotine strength: Medium
  • Base tobacco: Burley and Virginia
  • Smoking effect: Smooth, even, no harshness on the throat
  • Content: 100g

Darkside

Darkside is a brand from Russia offering hookahs, stems, bowls and accessories. The devices are made of stainless steel and built around click and plug-in systems that let you swap parts quickly.

Darkside hookahs and accessories

Stems such as the Neo have a blow-off system and a plug-in hose port. The Intro set brings stem, base, hose and bowl together. There is also the Darkside bowl, the reusable D-Click mouthpiece, molasses catchers, bowl-packing mats and stainless steel HMDs.

  • Stainless steel
    material of the stems and HMDs
  • Blow-off system
    clearing through a valve
  • Click system
    quick connection of the parts
  • Standard
    HMD fit on common bowls

Do Darkside HMDs fit other bowls?

Yes, the HMDs have a standard fit and sit on common bowls with a regular rim.

What is the D-Click?

A reusable mouthpiece that clicks onto the hose and comes off for cleaning.

Does the Neo have a blow-off system?

Yes. Excess smoke is cleared through the valve on the stem.

Darkside hookah tobacco

Darkside tobacco is based on dark leaf (Dark Leaf, Burley) and comes in the Core, Shake, Xperience and Starline lines. Flavours range from berries such as raspberry and blueberry to strawberry and guava, grapefruit and pineapple, often with a cold note.

Dark tobacco needs more heat than pale Virginia tobacco. A bowl therefore holds more weight of it; the capacity per bowl is listed on the bowls as the Dark Leaf value.

Which bowl suits Darkside tobacco?

Bowls with enough capacity for Dark Leaf. The Dark Leaf value on the bowl shows how many grams fit.

What is the difference between Core and Shake?

They are two Darkside lines with their own flavours. The product name shows which line a flavour belongs to.

Is Darkside tobacco Dark Leaf?

Yes, the blends are based on dark tobacco such as Burley and Dark Leaf.

Manufacturer

Darkside Tobacco
LLC Darkside
Moscow, Russian Federation
Email: info@darksidehookah.com
Website: www.darksidehookah.com

Responsible Person / Importer (Germany)

Melius GmbH (NewTobacco)
Stefan-George-Ring 2
81929 Munich
Germany
Email: mail@newtobacco.de
Managing Director: Nikolajs Zamislajevs

Age Rating: 18+
Aroma: Cherry, Liqueur
Content: 100 g
Flavor: Fruity, Sweet
Strength: Medium
Tobacco Type: Burley, Virginia Leaf

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Matching Products

Matching Products

Hot
Darkside - Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
Hot
Darkside - Latin Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
New
Hot
Darkside - Venice Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
New
Darkside - Beach Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
-17%
%
Darkside Bowl - D-Killer - Multi-hole Head
SALE € 24.90* € 29.90*(16.72% saved)
Darkside - Core - Crystal Grp - 100 g
Variants from € 17.99*
€ 19.99* (€ 199.90 / 1 kg)
Darkside - Core - Hola - 100 g
Variants from € 17.99*
€ 19.99* (€ 199.90 / 1 kg)
Hot
Darkside - Shake - Garden Shake - 120 g
€ 24.99* (€ 208.25 / 1 kg)
-15%
%
Darkside - Personal Mouthpiece - Base - Black
SALE € 16.90* € 19.90*(15.08% saved)
-5%
%
Darkside - Mouthpiece - Intro - Black
SALE € 18.90* € 19.90*(5.03% saved)
Darkside - D-Tong
Variants from € 8.90*
€ 14.90*
Last one left
-0%
%
Darkside - Ultima - Smoke Column Set - Black - No Bowl
SALE € 288.90* € 289.90*(0.34% saved)
Last one left
Darkside - D-Catcher - Molassenfaenger Silver
Variants from € 25.90*
€ 44.90*