Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €70 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Musthave - Pina Rings - 200 g

€ 37.90*

Content: 0.2 kg (€ 189.50* / 1 kg)
Flavor
Quantity
Product Quantity: Enter the desired amount or use the buttons to increase or decrease the quantity.
pcs.
Product number: DE-T-MUST-H-200-PINARINGS

Delivery Time 1-3 working days

Must H Pina Rings 200 g is a high-quality shisha tobacco from Russia that will delight you with its intense and exotic flavor of sugared canned pineapple. The blend combines a sweet-fruity pineapple note with a subtle acidity and the robust character of Burley tobacco. This composition creates a complex aroma that lingers pleasantly in the mouth and impresses with a long-lasting smoke duration. The fine cut structure and high moisture content of the tobacco support even heat distribution and perfectly release the intense flavors.

What makes Must H Pina Rings Tobacco so special?

This tobacco is produced in Russia – a country with a long tradition in shisha production. The Must H Pina Rings consists of a carefully balanced tobacco blend that combines leaves from seven different countries. This blend is enhanced with high-quality flavors to create the characteristic taste. The Burley component provides a robust depth, while the sweet and fruity nuances of the pineapple bring freshness and exoticism. Thanks to the very fine cut, the tobacco is easy to handle, distributes well in the bowl, and burns evenly. Due to its high moisture content, Must H requires a bit more heat to fully unfold its flavor profile – but then it delivers a very intense smoking experience.

How does Pina Rings Shisha Tobacco taste exactly?

The flavor of Pina Rings resembles a sugared canned pineapple – with intense sweetness, exotic fruitiness, and a light, pleasant acidity. This combination harmonizes excellently with the rustic Burley base tobacco, which provides a distinctive robust contrast. The sweet and sour nuances linger in the mouth for a long time, offering a full, robust taste without any artificial aftertaste. This blend is aimed at those who prefer fruity and sweet mixtures but do not want to miss out on a certain tobacco spiciness. The balanced ratio of sweetness, fruitiness, and bitterness gives the product a complex and distinctive character.

What other varieties does Must H offer?

In addition to Pina Rings, you can find other aromatic tobacco varieties at Must H such as Black Brrs and Pinkman. All variants are known for their high intensity and strong flavor profile. The manufacturer is famous for fine cut textures, high moisture content, and strong flavors – characteristics that are especially appreciated by experienced shisha smokers. Since Must H tobacco is heat-sensitive due to its moist structure, you should ensure a sufficiently strong heat supply while smoking to activate the full aroma. With 200 g content, the Pina Rings variety offers a sufficient amount for many extended sessions and impresses with consistent quality and flavor stability.

  • Brand: Must H
  • Variety: Pina Rings
  • Content: 200 g
  • Origin: Russia
  • Tobacco Blend: Leaves from seven countries
  • Flavor: Sweet, fruity, exotic, slightly sour, robust
  • Base: Burley tobacco
  • Special Feature: Very fine cut, high moisture content, intense flavors
  • Note: Requires slightly more heat due to high moisture content

Musthave

Musthave is a dark hookah tobacco from the Russian region of Bryansk. The blend is based on Burley and Dark Leaf; in Germany the brand appears as Must H in the product name.

Dark Blend from Burley

Dark Blend describes a mixture of dark tobaccos. With Musthave, Burley forms the base, topped up with Dark Leaf, meaning purely dark, strongly fermented tobacco. These leaves take a lot of heat and are packed denser than pale Virginia.

PackUse
125 ghandy tin for getting to know a flavour
200 glarger tin for stocking up

What does Must H in the product name mean?

Must H is the spelling under which Musthave appears on the tin and in the product name.

Which bowl suits Musthave?

A bowl with enough Dark Leaf capacity. Dark tobacco is packed denser and needs more heat.

Which pack sizes are there?

125 g and 200 g.

Is Musthave Dark Leaf?

The blend contains Dark Leaf and is based on Burley, so it counts among the dark tobaccos.

Manufacturer

LLC Musthave Tobacco
Bryansk Region
Russian Federation
E-Mail: info@musthavetobacco.ru

Responsible Person / Importer (Germany)

Melius GmbH (NEWTOBACCO)
Stefan-George-Ring 2
81929 Munich
Germany
E-Mail: mail@newtobacco.de

Age Rating: 18+
Aroma: Pineapple
Content: 200 g
Flavor: Fresh, Fruity, Sweet, especially intense
Nicotine Content: 12,5 mg
Origin: Russia
Tobacco Type: Burley

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Must Haves

Must Haves

Al Fakher - Grapio - 25 g
€ 4.00* (€ 160.00 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Sold Out!
Al Fakher - Magic Love - 25 g
€ 4.00* (€ 160.00 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Sold Out!
Al Fakher - Yellow - 25 g
€ 4.00* (€ 160.00 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Sold Out!
Al Fakher - Red Smash - 25 g
€ 4.00* (€ 160.00 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Sold Out!
Al Fakher - The Double Crunch - 25 g
€ 4.00* (€ 160.00 / 1 kg)

Average rating of 4.5 out of 5 stars

Matching Stoneware Products

Matching Stoneware Products

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Sweet Heaven
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

New
-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Black Bussy
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

New
-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Candy
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Sky Black
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Pussy
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Kalima
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Stardust
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Marmora
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Velvet
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Brezel
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Kafae
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - BliZZard
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Shox
Variants from € 29.90*
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Purple Dream
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Black Wave
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars

-33%
Hot
%
Hookain Preissieger für bestes Accessoires und Shisha Bowls Shishamesse 2023
Low Load - Phunnel - Sky Water
SALE € 20.00* € 29.90*(33.11% saved)

Average rating of 4.9 out of 5 stars