Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

+++ 🚀 Fast checkout with PayPal, Apple Pay & Klarna +++ 🛡️ Buyer protection guaranteed +++ 📦 Premium shipping via DHL +++ 🎁 Free gifts selectable in your cart +++ Free shipping from €70 +++ ⭐ Collect VIP points & enjoy lasting discounts +++ 🔥 Always the latest tobacco, hookah & vape releases first with us 🔥 +++

Average rating of 5 out of 5 stars

(2) Reviews

Aladin Epox 360 - Blue Glow - Pattern

€ 109.90*

% € 129.00* (14.81% saved)
Content: 1
Model
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Product number: PIP-ALADIN-EPOX-BLUGLW

Available soon - sign up to get notified

The Aladin – EPOX 360 Pro - Black Sky is a powerful hookah that meets the highest demands. With its compact size of only 36 cm and high-quality materials such as stainless steel and solid glass, it offers stability and easy handling. The individual look is perfectly complemented by two unique epoxy resin sleeves in black and white. Each smoke column and bowl is unique, as the color and texture vary during production. Small air bubbles in the glass may occur and do not affect functionality.

10 individual Blow-Off options for maximum fun

The Aladin – EPOX 360 Pro features 10 different Blow-Off variants that allow you to customize your setup limitlessly. Whether the smoke elegantly exits between the plates, below the plate to the side, or through the holes in the epoxy sleeve – each option adds an exciting visual effect to your session. Thanks to the three stainless steel rings and the two epoxy resin sleeves, you can easily adjust the Blow-Off configuration and customize it to your taste. The Closed Chamber System also ensures quick venting and intense smoke development.

User-friendly design and comprehensive accessories

The complete set is ideally equipped and provides everything you need for immediate use. With the Optimus Eco Bowl, a high-quality aluminum mouthpiece, silicone hose, and a Mockingbird heat management device, you are well-equipped. The adjustable diffuser allows for airflow adjustment, while the 18/8 ground joint adapter enables easy combination with other accessories. Additionally, the solid glass ensures a stable base for the hookah, making it particularly durable.

Design, quality, and functionality in perfection

The combination of stainless steel, glass, and epoxy resin gives the Aladin – EPOX 360 Pro - Black Sky a modern and elegant appearance. The soon-to-be-available plug bowl adapter expands the hookah's compatibility and allows for use with various plug bowls. Thanks to its compact dimensions, it is easy to transport and store – perfect for use at home or on the go. No matter how you use the hookah, with this model, you will experience quality and the highest precision in craftsmanship.

  • Size: 36 cm without head
  • Material: Stainless steel, glass, epoxy resin
  • Blow-Off options: 10 individual configurations
  • Color options: Black-White (Sleeves), Clear (Glass)
  • Scope of delivery: Complete set with Optimus Eco Bowl, mouthpiece, silicone hose, and more
  • Special feature: Closed Chamber System and individually adjustable diffuser

Hookain

Hookain is a German hookah brand from Cologne that has been setting new standards in the scene since 2019 with innovative tobacco blends and premium accessories. The company combines fine-cut Virginia tobacco with intense, natural flavors, representing creativity, quality, and modern lifestyle. Beyond tobacco, Hookain develops high-end bowls, charcoal, and accessories – all designed for exceptional flavor and performance. Within just a few years, Hookain has become one of the leading names in the European hookah market, symbolizing “Next Level Smoking” made in Germany.

Manufacturer

Hookain GmbH
Grüner Brunnenweg 146
50827 Cologne
Germany
E-Mail: kontakt@hookain.de

Responsible Person

Hookain GmbH
Grüner Brunnenweg 146
50827 Cologne
Germany
Managing Director: Philip Eckhardt
E-Mail: kontakt@hookain.de

Device family: Aladin Epox
Device type: Single Device
Part: Device

2 of 2 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


27 May 2023 10:06

Review with rating of 5 out of 5 stars

Meine erste Aladin

Ich habe die V.1.0 dieser Shisha (z.B. andere Sleeveform und kein Zwischenteller) und bin bis heute sehr zufrieden. Kann sie jedem empfehlen, der eine kleine, günstige Shisha mit verschiedenen Blowoffs möchte.

27 May 2023 10:03

Review with rating of 5 out of 5 stars

In der Sonne aufladen,...

...im Dunkeln genießen :) Eine optisch und vom Rauchverhalten sehr schöne Shisha, die auch aufgrund Ihrer Größe wunderbar transportabel ist.

Matching Products

Matching Products

-8%
%
CharCoal Basket - Small
SALE € 11.90* € 12.90*(7.75% saved)
AO - Blazer 1000W - Coal Lighter
€ 24.90*

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
AO - Blazer T - Coal Igniter - 500W
€ 24.90*

Average rating of 4 out of 5 stars

HOOKAIN - Green Lean - 200g
€ 27.90* (€ 139.50 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Hot
HOOKAIN - Spized Lean - 200g
€ 27.90* (€ 139.50 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Hot
HOOKAIN - Wiwi - 200g
€ 27.90* (€ 139.50 / 1 kg)

Average rating of 5 out of 5 stars

Sold Out!
-14%
%
Cocozilla - Natural charcoal - C26 - 1 kg
SALE € 5.90* € 6.90*(14.49% saved)
Moze - Rocket - Shisha Cleaner
€ 7.90* (€ 31.60 / 1 l)
-61%
%
Two Face - Cleaning Beads
SALE € 5.00* € 12.90*(61.24% saved)